Перейти до контенту

Дах з руберойду – професійна технологія виконання


► Покрівельний руберойд - різновиди і характеристики
► Вкладання руберойду на плоский дах
► Способи укладання руберойду на похилий дах

На ринку сучасних покрівельних рулонних матеріалів руберойд по праву вважається одним з найбільш дешевих, надійних і універсальних покриттів. Так як руберойд стійкий до атмосферних опадів і ультрафіолетового впливу, він часто знаходить застосування як покрівельний матеріал. Покрівля з руберойду має нескладну технологію монтажу, може експлуатуватися довгий час і не вимагає спеціального догляду. В цій статті ми розповімо про різні види покрівлі з руберойду, їх основні характеристики та правилах монтажу.

Покрівельний руберойд - різновиди і характеристики

Руберойд є будівельним матеріалом, який широко застосовується в якості гідроізоляції. Також він застосовується як матеріал для покриття дахів. Купити руберойд або його аналоги можна в будь-якому будівельному магазині. У продаж руберойд надходить в рулонному вигляді.

руберойд для даху різновиди
Залежно від основи і складу виготовлення покрівельний руберойд прийнято ділити на 4 типи.

Пергамін (простий рулонний руберойд). Його основу складає картон, просочений бітумом з нанесеним на нього покривним складом і посипкою. Заявлений виробниками термін експлуатації такого матеріалу складає біля десяти років. При монтажі рекомендується настилати руберойд в 3-4 шари для збільшення терміну експлуатації.

Рубемаст (руберойд, що наплавляється). Основа цього матеріалу складається з покрівельного картону, на нижній стороні якого є значна товщина в'яжучого бітуму, що дозволяє збільшити термін експлуатації цього матеріалу до 12 років.

Склоізол (гідросклоізол). Це вдосконалений різновид руберойду, основа якого складається з склотканини або скловолокна, на обидві сторони якого нанесені покривні шари з спеціального бітуму високої якості, який містить наповнювач та пластифікатори. Завдяки такому складу термін служби руберойду зазвичай становить не менше 15 років.

Євроруберойд. Це руберойд нового покоління, що виготовляється з сучасних бітумно-полімерних матеріалів. Термін експлуатації євроруберойду доходить до 25 років.

При покупці руберойду перших двох видів звертайте увагу на їх маркування. Чим більша цифра в маркуванні руберойду - тим більша його щільність, а значить, він буде мати більшу стійкість до несприятливих факторів зовнішнього середовища. Вдосконалені види руберойдів не мають певного ГОСТу, тому при їх покупці необхідно проконсультуватися з фахівцями або пошукати інформацію та відгуки в Інтернеті.

Для того, щоб дах з руберойду виконував свої функції дуже довго, необхідно дотримуватися певних правил при його монтажі. Тому необхідно чітко знати, як покрити дах руберойдом залежно від його типу.

Вкладання руберойду на плоский дах

Оскільки в плоских дахах перекриттям зазвичай служать залізобетонні плити, дах спочатку необхідно очистити до бетону від старого покрівельного матеріалу та бруду. Якщо поверхня має значні нерівності, то необхідно їх позбутись за допомогою звичайної бетонної стяжки, яка повинна мати невеликий ухил в бік водостічної канавки. Це досягається збільшенням товщини бетонної стяжки на 1 сантиметр на кожний погонний метр покрівлі.

Коли бетон затвердне, віником або щіткою з його поверхні змітається все сміття, а потім пензликом або валиком наноситься розігріта бітумна мастика. Готується вона дуже просто. Бітум розтоплюють, зневоднюють, а потім, коли він охолоне до 60-70 градусів, в нього додають солярку або гас (нафту).

Після того, як мастика висохне і зв’яжеться з бетоном, можна приступати до покриття даху руберойдом. Рулон покрівельного матеріалу одягається на вісь і розмотується та розправляється по підготовленій поверхні з нанесеною мастикою. При укладанні першого шару руберойд повинен бути без посипки, а всі наступні шари - з посипкою.

Покрівля з руберойду нових типів і стандартів укладається із застосуванням газового пальника. Спочатку готується мастика з розрахунку 1 кілограм наповнювача (азбест, крейда, торф'яні крихти) на 8 кілограм бітуму. Суміш нагрівається на вогні до отримання однорідної маси без грудок та піни.

професійне покриття даху руберойдом своїми руками
Готову мастику наносять на підготовлену основу і вкладають перший шар покрівельного матеріалу. Для цього газовим пальником розігрівається невелика ділянка руберойду (20 - 30 сантиметрів) разом з мастикою. Як тільки верхній шар матеріалу і мастика почнуть плавитися полотно руберойду необхідно приклеїти, притискаючи його до основи, а потім з відповідним зусиллям прокатати валиком або притоптати ногами. Далі розігрівають наступну ділянку руберойду з мастикою і процедура приклеювання повторюють доти, поки не буде приклеєне все полотно. Наклавши на приклеєне полотно мастику, аналогічну процедуру повторюємо для приклеювання наступного шару. Для плоскої покрівлі з руберойду рекомендується вкладати не менше 5 шарів матеріалу. Верх останнього шару необхідно посипати крихтою і також щільно притиснути до основи.

Всі роботи по підготовці основи та виготовлення покрівлі з руберойду слід проводити в суху, ясну і теплу погоду. Якщо погодні умови не дозволяють провести весь комплекс покрівельних робіт, необхідно облаштувати на час виконання всіх робіт тимчасовий навіс.

Способи укладання руберойду на похилий дах

У випадку, якщо будинок має похилий (скатний) дах, перед укладанням руберойду необхідно зробити суцільну обрешітку. В якості матеріалу для обрешітки зазвичай використовується обрізна та необрізна дошка, OSB плити або фанера. Якщо похилий дах раніше вже був покритий руберойдом, то після видалення старого покрівельного матеріалу необхідно перевірити обрешітку на можливі дефекти та усунути їх.

За добу до початку виконання робіт руберойд розгортають і тримають в розгорнутому стані, щоб він випростувався. Якщо такої можливості немає, то можна просто перемотати рулон у зворотний бік. Безпосередньо перед застосуванням покрівельний матеріал розрізається на шматки потрібного розміру.

Кількість шарів, яка буде потрібна для вкладання покрівлі з руберойду, залежить від кута нахилу даху. При нахилі скатів даху до 15 градусів необхідно укласти чотири шари матеріалу, при нахилі від 15 до 45 градусів буде достатньо всього три шари, а якщо кут нахилу становитиме більше, ніж 45 градусів, тоді досить покриття укласти в два шари.

Відомо три способи укладання руберойду, при яких вода гарантовано не буде потрапляти у шви.

▼ Полотна розміщуються перпендикулярно лінії ухилу. При такому способі укладання руберойду починається від карниза і продовжується вгору. При цьому необхідно стежити за тим, щоб кожне наступне полотно накладалось на попереднє не менше, ніж на 10-15 сантиметрів.

▼ Полотна розміщуються паралельно лінії ухилу. В даному випадку укладання полотен руберойду починають від фронтону, причому накладка повинна знаходитися з підвітряного боку, щоб виключити задирания матеріалу під впливом сильного вітру.

▼ Комбінований метод, при якому покрівля з руберойду поєднує два попередні способи укладання матеріалу. При такому методі кожен шар повинен бути покладений або вздовж, або впоперек лінії ухилу.

Після закінчення процесу укладання руберойд кріпиться до обрешітки за допомогою дерев'яних рейок або металевих смуг.

Незважаючи на те, що покриття даху руберойдом не є нескладним, краще все таки його виконання доручити фахівцям. Однак покрівля з руберойду може бути зроблена і своїми руками, достатньо всього лише розібратися з технологією його укладання. Адже правильно виконаний монтаж - це гарантія того, що дах з руберойду буде експлуатуватися дуже довгий час.