Перейти до контенту

Дах з черепиці своїми руками


► Різновиди черепиці
► Підготовка даху до вкладання черепиці
► Як класти черепицю – пояснення та рекомендації
► Укладка гнучкої черепиці

Покриття дахів черепицею використовується людьми вже багато років. Його постійно вдосконалюють, підвищуючи захисні та естетичні характеристики матеріалу. Особливим попитом, як і раніше, користуються м'які, металеві та натуральні черепичні покриття. Їх вартість висока, але це цілком компенсується якістю, адже черепицю у всьому світі визнали найнадійнішим покрівельним матеріалом, який використовують для обладнання заміських котеджів, дач і приватних будинків. Однак не завжди люди знають, як вкладати черепицю на дах, тому в цій статті ми в детально опишемо цей процес, а також розповімо про найбільш надійні різновиди цього матеріалу.

Різновиди черепиці

Металочерепиця. Однією з найбільш популярних є черепиця з металу або так звана металочерепиця. Вона відрізняється підвищеною міцністю і легкістю монтажу. До того ж цей варіант черепиці можна використовувати не тільки для нових будівель, але й для реконструкції старих споруд. Слід лише пам’ятати, що звукоізолюючі властивості металочерепиці дуже погані.

металочерепиця фото
Черепиця з бітуму. Гумово-бітумне покриття прекрасно адаптується до всіх нерівностей даху, не вицвітає, характеризується прекрасними звукоізоляційними властивостями. Єдиним істотним недоліком є монтаж, який дуже складно виконати без спеціальної підготовки.

бітумна черепиця фото
Керамічна черепиця. Це найбільш дорогий варіант обробки покрівлі. Але він однозначно того вартий. Термін експлуатації керамічної черепиці становить сто і більше років. До того ж вона має унікальні характеристики: стійка до ультрафіолету, практично не нагрівається на сонці, не реагує на перепади температури.

керамічна черепиця фото

Підготовка даху до вкладання черепиці

Починають завжди з гідроізоляції, яку кріплять стиплером до крокв. Гідроізоляція потрібна для відведення вологи (конденсату), яка може зібратися під черепицею. Після закріплення гідроізоляції приступають до монтажу брусків, які нашивають уздовж кожної кроквяної ноги. В самому кінці нашивається обрешітка. Стандартний крок для неї становить 35-50 сантиметрів. Першу планку обрешітки нашивають знизу, практично по краю скату, другу з невеликим відступом, щоб черепиця звисала з даху.

Перед тим як вкладати черепицю, потрібно підготувати всі необхідні інструменти і матеріали. Спочатку потрібно розрахувати потрібну кількість гідроізоляції, додавши до неї десять-п'ятнадцять відсотків матеріалу. Кріплення гідроізоляції здійснюється внакладку, тому матеріалу буде витрачено більше, ніж було розраховано. Більш точно можна підрахувати кількість брусочків, змірявши загальну довжину всіх крокв. Також до переліку необхідних матеріалів обов'язково потрібно додати кілька пачок скріпок і пакет цвяхів.

Список інструментів, які знадобляться для роботи:

► молоток;
шуруповерт;
► бензопила або дискова пила;
► ножиці для металу (покрівельні ножиці);
► рулетка.

Як класти черепицю – пояснення та рекомендації

Укладка металевої черепиці починається знизу від лівого кута. Причому укладати її потрібно врівень, одна на одну. Першим прикручується нижній лист до карнизної планки, його кріплять шурупами на кожній хвилі, потім на нього накладають впритул другий лист, і на місці стику черепиці його фіксують більш довгими шурупами вже через одну хвилю. Дуже важливо акуратно і педантично закручувати саморізи під час кріплення листів, щоб згодом на даху не було щілин, через які буде затікати вода. Аналогічно накладаються наступні листи аж до гусака (хребта) даху.

Укладка гнучкої черепиці

Для вкладання гнучкої черепиці потрібна суцільна обрешітка. Її, як правило, виготовляють з шпунтованих дощок або вологостійкої фанери, залишаючи достатні зазори для циркуляції повітря. Зверху на суцільну обрешітку кладеться спеціальний підкладковий килим, який захищає не тільки обрешітку, але і всю конструкцію в цілому, надаючи їй достатню еластичність та міцність. Цей шар починають розкладати від гребеня даху по вертикалі або в деяких випадках по горизонталі. Укладання здійснюється внакладку на 15 сантиметрів. Кріплять таку підкладку цвяхами і клеєм. В кінці на краю даху підкладка зашивається металевою планкою, під яку ховається її край. Далі по всій площі даху укладають жолоби з такої ж підкладки. Їх накладають зверху на підкладки таким чином, щоб шви збігалися. Кріпляться жолоби також клеєм і цвяхами.

як правильно клеїться бітумна черепиця
Після виконання всіх вищеописаних дій здійснюється безпосередньо укладання м'якої черепиці. Починають монтаж з карнизної лінії. Спочатку карнизну черепицю приклеюють на відстані один-два сантиметри від краю даху і закріплюють цвяхами (в теплу погоду карнизна черепиця клеїться самостійно, а в холодну пору можна робити це за допомогою будівельного фена). Після цього прикріплюється перший шар м'якої черепиці. Її вкладають зверху на карнизну черепицю так, щоб нижні ґонти відступали від нижньої частини карнизної черепиці на один сантиметр. Таким чином, вкладається і закріплюється покрівельними цвяхами весь нижній ряд м'якої черепиці. Другий та всі наступні ряди потрібно вкладати так, щоб вони утворили одну суцільну рівну лінію. У такій послідовності виконується монтаж черепиці аж до гусака даху. Після цього аналогічні дії виконуються на іншому скаті даху.

Пам’ятайте, що кладка черепиці на дах – робота тривала і копітка, яка не кожному по кишені, але власники даху з такою покрівлею дуже рідко в майбутньому стикаються з проблемами під час експлуатації даху.