Перейти до контенту

Бетонний ганок для будинку своїми руками


► Підготовка інструментів та матеріалів
► Основні розрахунки та підготовка площі
► Виготовлення опалубки і бетонування конструкції
► Декоративне оздоблення ганку

Коли мова йде про приватний будинок або котедж, кожен з нас уявляє собі красиву затишну будівлю з блискучою черепицею на даху, пластиковими вікнами, перед вхідними дверима якої розташований просторий, оброблений керамічною або гранітною плиткою ґанок. Так, саме так і має виглядати вхід до будинку. В цій статті ми розглянемо, як можна виготовити акуратний бетонний ганок своїми руками.

Чому ми радимо побудувати бетонний ганок самостійно? Багато хто з вас вирішить, що головне завдання самостійного виконання роботи полягає в економії грошей. Однак це лише частково правильна відповідь. Головна перевага спорудження бетонного ганку своїми руками з подальшою декоративною обробкою полягає в тому, що жоден майстер не зможе втілити ваші ідеї в реальність так, як це зможете зробити ви самі після здобуття певних знань. Пояснити найнятому майстрові все до найдрібніших деталей практично неможливо. Якщо ж взяти інструмент у свої руки, то весь хід робіт буде повністю залежати від вас самих, і бетонні сходи та бетонні балясини біля будинку будуть в кінцевому результаті виглядати саме так, як ви собі їх уявляли.

бетонний ганок для будинку

Підготовка інструментів та матеріалів

В першу чергу рекомендуємо уважно дочитати цю статтю до кінця, оскільки в ній ви знайдете багато корисних порад та рекомендацій. Після цього зробити своїми руками ганок буде набагато простіше, адже найбільше досвіду людина отримує у своєму житті завдяки візуальному ознайомленню. Не забудьте також запастися необхідними матеріалами і підготувати будівельний інструмент. Пам'ятайте, що незважаючи на уявну простоту, бетонні роботи в будівельній справі є одними з найбільш складних та фізично важких робіт, а досвідчені майстри здатні відливати з бетону конструкції неймовірних форм, які можна назвати справжніми витворами мистецтва.

І так, в першу чергу знадобляться наступні матеріали та інструменти:

► портландцемент (зазвичай марки М400);
► будівельний пісок (бажано середньої фракції);
► щебінь (бажано середньої фракції, хоча це не настільки суттєво);
► рівні сухі дошки (товщиною від 20 мм);
► листи товстої фанери (не менше 10 мм);
► невеликий моток м'якого сталевого дроту товщиною 2 - 3 мм для зв'язування арматури;
► попередньо розрахована кількість арматури діаметром 12 - 16 мм;
бетономішалку;
► молоток і цвяхи довжиною 70 - 100 мм;
► штикова і совкова лопати;
► ножівка по металу (краще болгарка 125 мм) для нарізки арматури;
► ножівка по дереву, довгий шпатель та бокорізи (кусачки);
► олівець, рулетка, водяний і звичайний рівень (більше 50 см).

В поданому переліку вказано все найнеобхідніше, без чого починати роботу немає сенсу. Якщо ж раптом знадобиться ще якийсь інструмент (адже точного переліку всього необхідного вам не складе жоден будівельник), його необхідно підготувати крім всього вищевказаного додатково.

Основні розрахунки та підготовка площі

Перед тим, як починати будувати власноруч бетонний ганок, необхідно зробити основні розрахунки і підготувати місце, на якому будуть залиті сходи з бетону. Якщо ж біля вхідних дверей будинку розташований старий напівзруйнований ганок і сходи, доведеться виконати деякі підготовчі роботи, які передбачають наступні етапи:

► поламати (порізати, порубати, якщо він дерев'яний) або зруйнувати (бетонний або цегляний) старий ганок;
► повністю видалити всі шматки демонтованої старої конструкції і очистити місце від будівельного сміття;
► виміряти висоту майбутнього ганку (відстань від порога вхідних дверей до поверхні землі) і розрахувати оптимальну кількість сходинок з урахуванням їх довжини і висоти;
► розмітити на поверхні землі периметр майбутньої конструкції і викопати по даній лінії (з внутрішньої сторони окресленої майданчика) траншею під фундамент споруди.

Після того, як все це вже зроблено, на дно викопаного котловану необхідно насипати близько 15-20 см суміші піску і щебеня (можна спочатку щебінь, а зверху пісок) і добре утрамбувати торцем важкого дерев'яного бруса, до якого прибиті дві ручки. На цьому підготовчі роботи з виготовлення бетонних сходів своїми руками можна вважати завершеними. Необхідно також відзначити, що глибина котловану визначається самостійно, з урахуванням глибини промерзання ґрунту, проте вона в будь-якому випадку повинна становити не менше 50 см від поверхні ґрунту на ділянці. Ширина траншеї зазвичай становить 15 - 25 мм. Цей розмір теж визначається залежно від загального розміру і ваги конструкції, однак у великому запасі товщини зважаючи на незначне навантаження під час експлуатації бетонного виробу немає необхідності. Більш важлива в даному випадку глибина фундаменту (траншеї).

Виготовлення опалубки і бетонування конструкції

Опалубка виготовляється як суцільний герметичний дерев'яний каркас, в який буде заливатися бетонна суміш. Для її виготовлення використовуються дошки, фанера, ножівка та цвяхи. Під час спорудження опалубки необхідно періодично перевіряти горизонтальний і вертикальний рівень конструкції за допомогою рівнів. Дуже важливо якомога точніше розмічати всі деталі дерев'яної конструкції, оскільки від точності їх виготовленні буде в кінцевому результаті залежати якість готового бетонного ганку. Виготовляючи дерев'яний короб під майбутні ступені сходів, потрібно керуватися точною висотою кожної сходини і довжиною її поверхні. Більш детально процес спорудження опалубки можна побачити на малюнку.

опалубка та армування для заливання бетонного ганку

Ось і готова форма для заливання бетонного ганку. Тепер залишається тільки заповнити її бетонною сумішшю після укладання арматури і чекати кілька днів до повного схоплювання розчину. Давайте тепер розглянемо, як правильно вкласти і зв'язати арматуру всередині опалубки.

Перед тим, як починати укладання арматури, її доведеться спочатку порізати болгаркою або ножівкою. Довжина шматків арматури повинна бути такою, щоб її кінці з обох сторін були втоплені в бетон приблизно на 4 - 5 см. Найчастіше в кожен короб майбутньої ступені досить укласти по два прута арматури, а в бічні порожнини опалубки арматура укладається в залежності від форми і розміру майбутньої конструкції. При цьому теж необхідно дотримуватися правила, щоб після заливки відстань від поверхні бетону до прутів була не менше 4-5 см. По ходу укладання прутів арматури їх кінці необхідно позв'язувати (поскручувати) між собою сталевим дротом, нарізаним попередньо за допомогою кусачок. Зафіксувати в певному положенні арматуру можна за допомогою таких же шматків дроту, а також підставляючи знизу під прути уламки цегли. Ось тепер вже можна включати бетономішалку і наливати в неї води.

виготовлення бетонного ганку власноруч

Для новачків опишемо коротко процес виготовлення бетонної суміші. Співвідношення між компонентами суміші має бути наступним: на 3 - 4 відра щебеню додається 3 відра піску та 1 відро портландцементу. Вода додається до отримання консистенції рідкої каші. Необхідно також зазначити, що для меншого об’єму (продуктивності) бетономішалки доведеться зменшити і порції сипучих матеріалів. Приміром, на піввідра цементу потрібно буде додати відро піску і два відра щебеню. При замішуванні бетону компоненти всередину бетономішалки додаються в такій послідовності: вода + цемент + пісок + щебінь. Якщо при додаванні піску і щебеню суміш здається занадто густою (сухою), всередину бетономішалки потрібно влити ще трохи води. Боятися замішувати бетон не потрібно, оскільки після 2-3 замісу ви вже «наб’єте руку» і весь процес приготування бетону піде вже автоматично. Бетонною сумішшю заповнюється вся внутрішня порожнина опалубки до верхнього краю, після чого поверхню сходів і майбутнього ганку необхідно акуратно розгладити шпателем. Все це потрібно робити дуже акуратно, щоб добитися ідеальної рівної поверхні.

Декоративне оздоблення ганку

На наступний день, як тільки бетон трохи застигне, його рекомендується зволожити водою. Для цього можна скористатися садовим шлангом або винесеним з дому відром води і кухлем. При цьому занадто багато води лити не треба. Процедуру поливания ганку необхідно буде повторювати один раз на день протягом перших 10 - 14 днів схоплювання конструкції. У випадку, якщо на вулиці дуже жарко, поливати доведеться двічі - вранці та ввечері. Це необхідно, щоб на поверхні бетону під час його схоплювання не утворилися тріщини. Через два тижні опалубку можна буде акуратно розібрати (демонтувати) і приступити до остаточної обробки конструкції бетонних сходів.

ганок з бетону фото

Ось ви і побудували своїми руками бетонний ганок біля будинку. Звичайно, зробити це було не просто, на його виготовлення пішло досить багато грошей і часу, зате у вас вийшло зробити все саме так, як ви цього хотіли.

А тепер, на закінчення, давайте розглянемо, як можна оздобити ганок своїми руками за допомогою традиційних матеріалів. В принципі, кращим варіантом буде облицювання поверхні сходів та площадки ґанку морозостійкою гранітною плиткою. Однак, тут необхідно дуже уважно вибирати матеріали, оскільки не всі клейові суміші є морозостійкими і придатні для зовнішнього використання. Крім того, плитка повинна бути фактурною і не слизькою. Це особливо важливо взимку, коли сходинки можуть покритися льодом. Успіхів вам у нелегкій, але цікавій і корисній будівельній справі.