Перейти до контенту

Бетонна стяжка підлоги своїми руками


► Призначення і склад бетонної стяжки
► Монтаж бетонної стяжки підлоги
► Стяжка по дерев'яній підлозі

Поверхня стін і підлоги в новобудові рідко коли буває ідеально рівною, хоча б тому, що якісна фінішна обробка не входить у завдання будівельників. У старих квартирах деформація підлоги пов'язана зі зносом матеріалу або ушкодженнями. Тому для вирівнювання та зміцнення підлоги заливається бетонна стяжка.

У квартирі, на дачі та в гаражі технологія використовується однакова, різницю становить товщина шару і матеріал утеплювача. Робота ця не настільки важка, наскільки кропітка і вимагає ретельності. Результат також буде не миттєвий, адже бетон повинен набрати міцності та висохнути. Зате потім власник квартири отримує міцну рівну основу, придатну для будь-якого покриття. Як зробити бетонну стяжку своїми руками - ви дізнаєтесь з цієї статті.

Призначення і склад бетонної стяжки

Бетонна стяжка необхідна для вирівнювання чорнової підлоги, захисту поверхні від дії корозії та розтріскування. Рекомендується залиття бетонної стяжки при спорудженні підлоги з водяним підігрівом. Використовується бетонна стяжка також для покращення теплоізоляції перекриття та укриття комунікацій.

бетонна стяжка у квартирі своїми руками
Якщо склад матеріалу однаковий для підлоги в квартирі або гаражі, то заливання бетонної підлоги своїми руками проводять по-різному. Таким чином, існують наступні види бетонних стяжок.

Зв'язана стяжка, що представляє собою класичне вирівнювання. Бетон заливається прямо на основу і вирівнюється. Ніяких проміжних шарів така стяжка не передбачає.

Незв’язана бетонна стяжка, технологія якої передбачає проміжні шари з теплоізоляції та гідроізоляції. Наприклад, щоб зробити підігрів підлоги, застосовується саме цей варіант.

Плаваюча підлога, що передбачає спеціальний тип заливки, розроблений під монтаж шумопоглинаючих матеріалів та утеплювача.

Для заливання бетонної стяжки підлоги в квартирі або будинку використовується 4 обов'язкових компоненти.

▼ Цемент - марка не нижче М400. При затвердінні він утворює цементний камінь, який і забезпечує міцність підлоги. Ціна по суті визначається кількістю і якістю цементу, оскільки це самий дорогий компонент.

▼ Пісок - виконує роль наповнювача.

▼ Щебінь - протидіє усадці матеріалу та розтріскування, застосовується як наповнювач. Для бетонної стяжки у квартирі використовується щебінь дрібної фракції.

▼ Вода - реакційне середовище.

Компоненти цемент, пісок, дрібний щебінь, змішуються в порції 1:3:5 за вагою. Вода становить приблизно 50 % від ваги цементу, але її необхідна кількість залежить від ступеня вологості піску та щебеню. Можна також використовувати готові суміші, які продаються в будівельних магазинах.

Для того, щоб зробити розчин, бажано використовувати бетономішалку, бо від однорідності складу безпосередньо залежить якість підлоги. Бетономішалку можна взяти в оренду, адже з її допомогою робота значно полегшиться, а результат покращиться.

Мінімальна товщина стяжки визначається перепадами висоти та нерівностями основи. Також має значення наявність проміжних шарів і тип фінішної обробки (плитка, ламініт, паркет). Під плитку, наприклад, доведеться зробити масивну стяжку, бо кераміка є важким матеріалом, що вимагає міцної основи.

Ще одним фактором, що впливає на товщину стяжки, є загальна висота підлоги в суміжних кімнатах. Якщо планується залити стяжку тільки в одній кімнаті, тоді доведеться змиритися з перепадом висоти. Якщо ж стяжка необхідна у всій квартирі, то її товщину обчислюють наступним чином: до типової товщини, що дорівнює 50 мм, необхідно додати товщину покриття і відняти різницю між товщиною фінішної обробки у кімнаті та в коридорі.

Монтаж бетонної стяжки підлоги

Заливання стяжки з бетону вимагає наявності під рукою наступних матеріалів та інструментів:
► цемент (бажано марки М400), пісок, щебінь, вода;
► армована сітка розміром 10 х 10 мм, бажано оцинкована, так як вона не схильна до корозії;
► штукатурні маяки або просто обрізки труб необхідної довжини і товщини;
► гідроізоляційний листовий або плівковий матеріал та мастика. Звичайну поліетиленову плівку використовувати не рекомендується;
► пінопласт або піноплекс;
► бетономішалка;
► лопати, відра, кельма, шпателі;
► правило та будівельний рівень.

Вартість бетонної стяжки підлоги залежить від розмірів приміщення, типу заливки, товщини шару і вартості роботи. При цьому останній пункт можна виключити, якщо виконувати всі роботи по заливанню стяжки своїми руками.

Незалежно від типу, заливання стяжки починається з підготовки основи. Базова поверхня очищається. Особливо ретельно слід видалити масляні плями. Потім підлога ізолюється від вологи. Спосіб гідроізоляції визначається типом матеріалу. Найпростіше працювати з готовими мастиками.

укріплення бетонної стяжки арматурою
Для того, щоб підвищити міцність майбутньої підлоги, бетон армується сталевою сіткою. Вкладати її необхідно таким чином, щоб в готовому шарі вона розміщувалася приблизно посередині. Для цього сітку розташовують не прямо на гідроізоляції, а на підкладках з шматочків цегли, кусочків бетону або щебеню. Можна використати і спеціальні підставки. По периметру підлоги вкладається вздовж стін пінопласт товщиною 0,5 - 1 см. Бетон при коливанні температури змінює об’єм, тому стяжка не повинна жорстко прив'язувати до стін. Інакше при підвищенні температури підлога розтріскається. Вставки по периметру кусків пінопласту забезпечать необхідний для розширення зазор.

встановлення маяків для бетонної стяжки
Отримати рівну підлогу неможливо без застосування маяків. Спочатку виставляються найближчі до протилежних стін, на відстані 20 см. Між маяками натягується капронова нитка, по якій вирівнюються всі решта маяки, крок між якими зазвичай становить від 1 до 1,5 м. Встановлюються маяки на бетон такої ж марки. Приблизно через добу маяки можна вийняти з бетону, щоб використати їх для іншого приміщення.

процес заливання стяжки з бетону
Заливка підлоги бетоном своїми руками здійснюється за один раз одним і тим же складом розчину. Не можна допускати перерви у роботі. Різниця в часі заливки гарантує нерівномірність схоплювання і така підлога швидко розтріскається. Починають заливку з дальнього кута, рухаючись в напрямку до виходу. Бетон ущільнюється кельмою і вирівнюється правилом по маяках.

вирівнювання бетонної стяжки по маяках
Через добу бетонна стяжка схопить і по ній можна вже ходити. Остаточне висихання залежить від температури в квартирі і товщини шару. Шар товщиною 50 - 70 мм висихає за півтора тижні, а при товщині 100 - 120 мм - за три тижні. На перші 4 дні бетон можна накрити поліетиленом. Що доби плівку слід підіймати і змочувати бетон водою. Так потрібно робити приблизно тиждень.

Стяжка по дерев'яній підлозі

Монтаж бетонної стяжки на дерев'яній підлозі виправдовується лише в крайньому випадку. Ціна конструкції при цьому помітно зростає. Дерево - матеріал нестабільний, його розмір постійно змінюється. Щоб запобігти таким змінам, стяжка повинна притиснути дерев'яну основу своєю вагою, тому необхідно буде залити стяжку значної товщини.

Заливання зверху підлоги лагової конструкції є ідеєю, що викликає ще більше сумнівів. Бетон відрізняється чималою вагою, тому лаги і дошки під ним будуть просідати. Як варіант, можна залити порожнини між лагами монтажною піною, однак вартість готової підлоги в такому випадку значно збільшиться. Куди простіше і дешевше зняти дерев'яний настил і залити бетон безпосередньо на перекриття.

Якщо рішення прийнято, тоді заливання стяжки виконують в такій же послідовності. Різниця буде лише в підготовчому етапі, на якому потрібно видалити і замінити пошкоджені дошки, якщо такі виявляться.

Бетонна стяжка є універсальним способом покращити звукоізоляцію і теплоізоляцію в квартирі. Секрет полягає в твердих компонентах, які додаються в бетон. Щебінь забезпечує деяку внутрішню різнорідність складу. Це збільшує його стійкість до деформацій і гасить звукові хвилі, що поширюються у матеріалі. Замість щебеню або разом з ним може використовуватися керамзит, який вважається дуже хорошим теплоізолятором.

Єдиним серйозним недоліком бетонної стяжки вважається її тривале схоплювання та висихання. Однак прискорювати цей процес не можна ні в якому разі, так само як і відмовлятися від процедури змочування готового бетону. Дотримання всіх цих правил гарантує отримання прекрасної довговічної підлоги.