Перейти до контенту

Армування стрічкового фундаменту своїми руками


► Правильне розташування арматури
► Укладання поздовжньої арматури
► Принцип поперечного армування
► Правильне зв'язування арматури
► Сполучення арматури в кутах фундаменту

В процесі експлуатації будинку на його фундамент впливає ціла низка факторів. На фундамент впливають навантаження від зсувів ґрунту, морозного здимання і, звичайно ж, ваги самої будівлі. При цьому верхня частина фундаменту піддається стисненню, а нижня частина - розтягування. Схема розподілу сил всередині фундаменту наведена нижче на малюнку. Дуже важливо пам'ятати, що правильне виготовлення конструкції повинно обов'язково враховувати сили морозного обдимання, які іноді перевищують вагу самого будинку і можуть його підняти, викликаючи розтягнення фундаменту в його верхній частині. В даному випадку вирішальну роль відіграє правильне армування стрічкового фундаменту своїми руками, завдяки якому можна вберегти від руйнування не тільки сам фундамент, але й стіни будинку. Нижче вашій увазі представлено декілька порад та доступні пояснення, що стосуються правильного вкладання арматури, а також способи її зв'язування та інші важливі моменти. Крім цього в статті наведені схеми вкладання арматури при заливанні стрічкового фундаменту, а також пояснено як правильно в'язати арматуру в кутах конструкції.

схема навантаження на фундамент
Максимальне навантаження при стисненні фундаменту або залізобетонної плити припадає на бетон, а при розтягуванні навантаження повинна витримувати арматура. У зв'язку з цим арматура повинна бути розташована у верхній та нижній частині конструкції. При цьому середня по висоті частина фундаменту армування не потребує, так як на неї практично не впливають ніякі сили. Як зробити армування фундаменту докладно пояснюється на малюнках та схемах, розташованих в цій статті.

правильне зв'язування арматури фундаменту

Правильне розташування арматури

Основне навантаження будь-якої залізобетонної конструкції повинна витримувати поздовжня арматура, яка розташовується в нижній та верхній частині. У якості поздовжньої арматури зазвичай використовуються гарячекатані сталеві прути класу А3. При висоті стрічкового фундаменту, що перевищує 150 см, закладаються також поперечні та вертикальні прути гарячекатаної гладкої арматури діаметром від 6 до 8 мм класу А1. При цьому набагато краще зробити вертикальне і поперечне армування єдиним хомутом, щоб вийшов зв'язаний цілісний каркас. Поздовжні прути повинні знаходитися всередині каркасу фундаменту. Завдяки такій зв'язці зменшується ймовірність появи тріщин в бетоні, їх поширення, а також це допомагає зафіксувати прути арматури в необхідному положенні. Яким повинен бути крок між поздовжніми і поперечними прутами армування зазначено в пункті 7.3.4 СНиП 52-01-2003.

Укладання поздовжньої арматури

Зокрема, пункт 7.3.6 СНиП 52-01-2003 вказує, що крок між поздовжніми стрижнями армування бетонної конструкції необхідно розраховувати виходячи з її типу (це можуть бути стіни, плити перекриття, балки або колони), висоти і ширини поперечного перерізу. При цьому армування фундаменту своїми руками необхідно зробити так, щоб забезпечувалося ефективне залучення в роботу самого бетону, з урахуванням рівномірного розподілу деформації та напружень по всій площі перетину конструкції. Зокрема, відстань між сусідніми прутами робочої поздовжньої арматури не повинна перевищувати помножену на два висоту бетонного елемента. Однак ця відстань не повинна бути й більшою, ніж 400 мм. У випадку позацентрово стиснутих щодо площини вигину лінійних елементів крок між поздовжньою арматурою не повинен перевищувати 500 мм. І хоча осмислити цей принцип на перший погляд досить складно, покрокова інструкція армування бетонних конструкцій своїми руками, наведена в цій статті, допоможе уникнути помилок.

Принцип поперечного армування

Як правильно зробити поперечне армування зазначено в пункті 7.3.7 СНиП 52-01-2003. В середину опалубки стрічкового фундаменту, враховуючи те, що поперечна сила не повинна сприйматися тільки бетоном, необхідно закладати поперечні прути арматури. Крок між ними не повинен бути більше величини, яка забезпечує включення поперечного армування в роботу при виникненні і поширенні похилих тріщин. Необхідно пам'ятати, що відстань між поперечними прутами має бути не більше половини робочої висоти перерізу фундаменту, однак цей крок не повинен перевищувати 300 мм.

Правильне зв'язування арматури

При зв'язуванні арматури всередині опалубки фундаменту користуватися зваркою небажано, оскільки підвищення температури негативно впливає на характеристики металу. Однак якщо в маркуванні арматури присутній символ «С», то її можна зварювати. Наприклад, при застосуванні арматури марки А500С для її з’єднання можна користуватися зварюванням. У всіх інших випадках арматура всередині фундаменту зв'язується в'язальним дротом.

в'язання арматури дротом фото
Крім цього, під час армування стрічкових фундаментів необхідно пам'ятати про те, що кінці сталевих прутів не повинні виступати за межі опалубки і стикатися з її стінками. Рекомендується дотримуватися відстані від арматури до краю опалубки не менше 50 мм.

Сполучення арматури в кутах фундаменту

Важливу роль під час заливання стрічкових фундаментів відіграють кути. Справа в тому, що саме на кути припадає найбільше навантаження. Тому виготовлення армування перехресть і кутів передбачає використання попередньо зігнутих з арматури А3 заготовок. Важливо пам'ятати, що звичайне перехрещення сталевих прутів в кутах стрічкових фундаментів неприпустиме, оскільки такий спосіб сполучення арматури не забезпечить монолітність конструкції. В результаті вийде кілька залізобетонних балок, які не пов'язані між собою.

При спорудженні приватних будинків своїми руками часто застосовується неприпустимий спосіб зв'язування арматури, що перехрещується в кутах фундаменту. На розташованому нижче кресленні вказано два варіанти армування кутів стрічкового фундаменту - неправильний і правильний.

неправильне армування кута фундаменту
На малюнку видно, що з'єднання поздовжніх прутів виконані у вигляді звичайних перехресть і не мають додаткового посилення. Крім цього, в місцях перехрещення арматури відсутні додаткові хомути.

способи підсилення каркасу з арматури в кутах фундаменту
Не можна допускати звичайного перехрещення арматури і під час армування ділянок, що представляють собою Т-подібні елементи конструкції. Всі ці місця необхідно додатково підсилити.

підсилення при армуванні Т-подібних з'єднань арматури закладкою Г і П подібних елементів
Іноді в проекті будинку присутні еркери, що представляють собою виступи на фасаді будівлі. Зсередини еркери є частинами кімнат багатогранної форми. Для армування фундаменту під еркер необхідно зігнути арматуру під тупим кутом. При цьому поздовжні прути арматури стрічкового фундаменту повинні проходити через каркас і зв'язуватися з зовнішньою арматурою. Крім того, конструкція повинна містити додаткові хомути і Г-подібне підсилення.

правильне і неправильне армування еркерних кутів фундаменту
Додаткове армування кутів бетонного фундаменту в цілому спрямоване на отримання монолітного пов'язаного в єдине ціле каркаса. Для з'єднання його елементів використовуються хомути. Необхідно пам'ятати, що всі кути і стики армування повинні містити додатково встановлені Г-подібні та П-подібні елементи. Вертикальні та поперечні хомути армування стрічкового фундаменту повинні бути розташовані з кроком не менше 3/8 його загальної висоти. Однак відстань між хомутами повинна бути не менше 25 см. В кутах, на перехрестях та під еркерами крок між хомутами повинен бути в два рази меншим, ніж у звичайних поздовжніх елементах конструкції фундаменту.