► Різновиди цегляних арок
► Поради по виготовленню арки з цегли
Не секрет, що оформлений у вигляді арки дверний проріз виглядає більш естетично і привабливо ніж стандартний прямокутний дверний отвір. Завдяки арочним конструкціям можна використовувати нестандартні рішення для дизайну. Одним з таких варіантів в оформленні інтер'єру може стати арка з цегли, виготовлена своїми руками.
Арочні форми передбачають певні складнощі у виготовленні, тому необхідна достатня майстерність і необхідний досвід для того, щоб виготовити подібну архітектурну конструкцію самостійно. В цій статті ми розповімо і пояснимо, як правильно здійснити кладку цегляної арки самостійно, маючи мінімальні будівельні навички.
Різновиди цегляних арок
Арка представляє собою перемичку у формі півкола або еліпса, який з'єднує між собою дві вертикальні опори. Міцність арки забезпечується за рахунок розподілу навантаження в сторони (розпір). Зазвичай арки викладають над віконними або дверними отворами. Також арки роблять у печах та камінах.
В будівельній справі розрізняють три форми цегляних арок.
Звичайна (повна) арка. При її зведенні півколо арки будується в половину діаметра кола. Таку арку зможе зробити будь-який домашній майстер.
Клинчаста (прямокутна) арка. Цей тип арки за формою нагадує букву П. Арочний звід дорівнює радіусу кола. Така арка з цегли є у виконанні найскладнішою.
Лукоподібна (неповна, усічена) арка. В такій арці звід робиться низьким, менше половини діаметра кола. При цьому цегла кладеться по формі усіченої дуги. За складністю виконання лукоподібна арка займає проміжне місце між звичайною і клинчастою конструкціями.
Технологія кладки з цегли вищенаведених типів арок практично мало чим різняться. Залишається тільки підготувати необхідні інструменти та матеріали, щоб скласти арку з цегли своїми руками, яка стане частиною задуманого вами інтер'єру приміщення.
Поради по виготовленню арки з цегли
На початковому етапі, коли вже відома форма майбутньої арки, необхідно намалювати і виготовити шаблон цього архітектурного елемента. У якості матеріалу для виготовлення шаблону застосовуються дерев'яні брусочки та листи ДСП.
Шаблон легко виготовляється своїми руками. На аркуші ДСП малюється горизонтальна лінія, яка дорівнює ширині прорізу, відзначається центр арочного склепіння, а також його крайні нижні і верхні точки, які потім також з'єднуються лініями між собою. В кінцевому результаті має вийти обрізане півколо майбутньої арки.
Далі ножівкою або лобзиком випилюються по намічених лініях два півкруглі елементи, які потрібно з'єднати між собою за допомогою саморізів та брусків. Потім отриманий шаблон арки необхідно встановити в отвір та міцно зафіксувати в ньому за допомогою клинів та опор.
Перед початком вкладання цегли по обидва боки арки на рівні її нижньої межі робляться штраби, які дозволять затиснути конструкцію, забезпечивши її стійкість та міцність.
Арка з цегли своїми руками повинна бути зроблена без перерви в роботі за один прийом. Кладка цегли виконується по дузі шаблону знизу-вгору одночасно укладаючи цеглини з обох сторін. Після закінчення кладки з двох боків у вершину арки щільно запихається цегла-замок, основною функцією якої буде фіксація всієї арочної конструкції. Після цього шаблон забирається, а поверхня цегляної кладки зачищається від залишків розчину.
Щоб викласти арочну конструкцію часто застосовують спеціальну клиновидну цеглу, що має форму трапеції, яка забезпечує кращу фіксацію цегляної арки. Таку цеглу купити не проблема, вона продається в спеціалізованих будівельних магазинах. Але її можна виготовити й самостійно, обрізавши болгаркою цеглини до потрібної форми.
Правильно змонтована арка з цегли своїми руками може прослужити дуже довго, забезпечуючи будинку оригінальний зовнішній вигляд, наповнюючи його домашнім теплом і затишком.