Перейти до контенту

Ґрунтування стін – пояснення та рекомендації


► Різновиди ґрунтовок
► Функції ґрунтовки
► Ґрунтування для наклеювання шпалер
► Ґрунтування для штукатурки і шпаклівки
► Обробка перед фарбуванням
► Технологія ґрунтування

як правильно грунтувати стіни Коли розглядається обробка стін або стелі, то найбільша увага приділяється матеріалу і способу його закріплення. З цього створюється враження, що будь-яка обробка може наноситися безпосередньо на поверхню і ніяких підготовчих етапах не потребує. Такий спосіб застосовується дуже рідко. В інших випадках ґрунтування відіграє роль сполучної обробки між поверхнею і матеріалом. Головне завдання - забезпечити схоплювання фінішного шару з базовим.

Ґрунтування стін своїми руками допомагає підготувати поверхню, знизити пористість, запобігти появі грибків та плісняви. Після ґрунтування поверхні стін і стелі майже на 30 % зменшуються витрати оздоблювального матеріалу. При цьому слід врахувати, що вартість самої ґрунтовки є досить низька.

Різновиди ґрунтовок

Ґрунтування поверхні виконується розчином, який добре схоплюється з матеріалом стіни, і при цьому забезпечує адгезію з матеріалом обробки. Очевидно, що ґрунтовка для бетону, цегли або дерева повинна бути різною.

різновиди грунтовок для стін та їх застосування
Існують наступні різновиди ґрунтовок:

► алкідна - призначена для дерев'яних і металевих поверхонь;
► акрилова - найпопулярніший варіант у будівельників, оскільки вона однаково добре підходить для ґрунтування перед шпаклівкою різних стін (бетонної, цегляної або гіпсокартонної);
► алюмінієва - водовідштовхувальний розчин, застосовується для ґрунтування дерева;
► полівінілацетатна - така ж універсальна щодо матеріалу стін, як акрилова, але застосовується тільки перед фарбуванням спеціальними фарбами;
► силікатна - використовується для обробки силікатної цегли, відрізняється щільністю і дуже важко поєднується з обробкою;
► епоксидна - розрахована для бетонних і металевих поверхонь, зазвичай використовується для заливання стяжки підлоги.

Функції ґрунтовки

Ґрунтування перед штукатуркою або навіть простим наклеюванням шпалер знижує витрату матеріалу і збільшує загальну міцність обробки. Розчин надає стіні потрібні для адгезії властивості. Тому при виборі важливо знати, для чого потрібна ґрунтовка.

Ґрунтовка глибокого проникнення (до 10 см) - використовується для пористих, пухких матеріалів (гіпсокартон, газобетон, червона цегла). Для ґрунтовки стін під наклеювання шпалер, перед фарбуванням або шпаклюванням вона застосовується обов'язково. Розчин заповнює собою пори. У результаті фінішна обробка або шпалерний клей не вбирається матеріалом, відповідно, витрата його знижується.

▼ Водовідштовхувальна - штукатурка стін своїми руками на кухні та у ванній обов'язково включає ґрунтування водовідштовхувальними складами, причому в 2-3 шари. Ґрунтовка такого типу створює на поверхні гідрофобну плівку і перешкоджає руйнівній дії вологи.

▼ Антигрибкова - при появі на стінах цвілі або грибка обробка антисептичними розчинами вважається єдиним способом уникнути цих неприємних явищ.

▼ Протипожежна - спеціальна суміш, що підвищує стійкість матеріалу стіни та її обробки до вогню.

▼ Ґрунтовка для непористих поверхонь – застосовується тоді, коли ідеальна гладкість стін є недоліком. Наприклад, при облицюванні стін плиткою або каменем. Розчин забезпечує певну шорсткість і фарба, клей для плитки або штукатурка краще схоплюють.

Ґрунтування для наклеювання шпалер

Передбачається, що для хорошого зчеплення поверхні та шпалерного полотна цілком достатньо клейового розчину. Однак він може втягуватись в пористий пінобетон практично повністю, або ж розтріскуватись під шпалерами, якщо різниця між паропроникністю обробки і стіни занадто велика.

Ґрунтовка стін перед обробкою шпалерами усуває всі проблеми такого роду:

► заповнює пористий матеріал, забезпечуючи йому відповідну гладкість;
► гарантує схоплювання клею з поверхнею;
► не дає втягувати клейовий розчин;
► виключає розтріскування, оскільки створює проміжний «дихаючий» шар.

Робота займає зовсім небагато часу, більшість таких розчинів висихають за кілька годин, а результат забезпечують просто чудовий.

Ґрунтування для штукатурки і шпаклівки

Штукатурка застосовується для вирівнювання стін перед фарбуванням, обклеюванням або облицюванням. Метою шпаклювання є створення гладкої поверхні перед фарбуванням. Обидва процеси на першому етапі потребують ґрунтування, але ціль нанесення ґрунтовки буде різна.

Ґрунтовка стіни перед штукатуркою проводиться для захисту. Використовується антисептичний розчин для запобігання утворенню цвілі. Водостійка ґрунтовка використовується, якщо мова йде про ванну або басейн, антикорозійна - для захисту металу. При обробці декоративною штукатуркою ґрунтування дозволяє попередити зміну кольору через невідповідність фону.

Ґрунтовка стін перед шпаклівкою потрібна для рівномірного нанесення і вбирання оздоблювального шару. Тільки в такому випадку фінішна поверхня виходить ідеально рівною. Навіть перед тим як шпаклювати стіни своїми руками з гіпсокартону необхідна попередньо їх ґрунтовка.

Обробка перед фарбуванням

Перед фарбуванням поверхня повинна бути просто досконалістю. Особливо якщо використовуються глянцеві фарби, які не тільки не маскують, але й виділяють навіть незначні дефекти.

Найчастіше перед фарбуванням застосовуються акрилові протигрибкові розчини. Ґрунтовка одночасно і захищає матеріал від поразки цвіллю, і зменшує його пористість. Тут зниження витрат фарби буде особливо помітним, адже попереднє ґрунтування дозволяє наносити фарбу більш тонким шаром і не вимагає повторного фарбування, адже фарба лягає дуже рівномірно.

Технологія ґрунтування

Послідовність дій є однакова для будь-якої обробки - перед фарбуванням, обклеюванням або шпаклюванням. Різниця тільки в приготуванні самого розчину для обробки стін. Методика докладно описана нижче, і залежно від виду та призначення ґрунтовки, буде відрізнятись.

Перед нанесенням ґрунтовки на стіну її потрібно відповідно підготовити. Стіну очищають від пилу і бруду, видаляють старе покриття, якщо воно є. Особливо ретельно потрібно зачистити жирні та бітумні плями.

технологія грунтування стін валиком
Приготований розчин наноситься пензлем, малярським валиком або навіть за допомогою розпилювача. Шар повинен бути рівномірним, якщо матеріал сильно пористий (пінобетон), то він покривається подвійним шаром. Деякі розчини ґрунтовок можуть висохнути за 3 - 4 години, однак у більшості випадків час висихання становить 24 години.

технологія грунтування стін помазком
Ґрунтування не впливає на зовнішній вигляд, тобто, не вирівнює поверхню, не маскує дефекти, тому цим етапом обробки часто нехтують, особливо, якщо обробка проводиться в кілька етапів. Наприклад, оштукатурювання застосовують з метою вирівнювання, і ґрунтування необхідне для знезараження і покращення структури матеріалу. На наступному етапі стіна шпаклюється і обробка ґрунтовкою необхідна для рівномірного нанесення шпаклівки. Потім слід пофарбувати поверхню і будівельники знову застосовують ґрунтовку, щоб шар фарби краще схопився і не розтріскувався.

Іноді така підготовка здається надмірною, але досвід показує, що саме дотримання технології може гарантувати якість і довговічність обробки.